قیمت گذاری دستوری در بورس کالا

یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن با اشاره به اینکه فعالیت با وجود شیوع کرونا سخت شده و بر شدت مشکلاتی مانند تامین سنگ آهن افزوده است، گفت: در ذوب آهن اصفهان شرایط برای جهش تولید فراهم است.

این امر مستلزم اتخاذ سیاست درست از سوی وزارت صمت برای تخصیص مواد اولیه است. در این صورت امکان افزایش 20 درصدی در تولید را داریم تا به تولید 3میلیون تن در سال برسیم.

مزایای تولید فولاد در ایران، نیروی کار ارزان، منابع انرژی فراوان و ارزان و منابع سرشار مواد اولیه است که به همین دلایل نیز قیمت گذاری دستوری در بورس کالا صورت می گیرد. این درحالی است که تعداد نیروی انسانی صنایع فولادی به گونه ای است که عملا از مزیت ارزان بودن نیروی انسانی بی بهره هستند. یزدی زاده تاکید کرد: ذوب آهن اصفهان بر خلاف سایر صنایع فولادی ایران از روش کوره بلند برای تولید فولاد استفاده می کند که این امر موجب عدم بهره مندی از یارانه انرژی شده است.
تفاوت این امر در هر کیلو فولاد بالغ بر هزار تومان است و باعث تفاوت سوددهی ذوب آهن با سایر صنایع می شود. ضمن اینکه تامین مواد اولیه نیز به دلایل مختلفی ازجمله خام فروشی، به سختی انجام می شود. وی اظهار کرد: تولید کننده در واقع نباید دغدغه تامین مواد اولیه را داشته باشد و فقط باید به تولید فکر کند. در صنعت فولاد با سهمیه بندی از سوی وزارت صمت به راحتی می توان مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان را تامین کرد. وی افزود: 40 درصد ظرفیت تولید ذوب آهن اصفهان معطل تامین سنگ آهن است. سنگ آهن درشت دانه که مورد نیاز ذوب آهن است، به بهانه ارزآوری صادر می شود در حالی که این سنگ آهن در ذوب آهن اصفهان تبدیل به محصولات با ارزش افزوده بالا می شود که به مراتب ارزآوری بیشتری دارد.


مدیرعامل ذوب آهن گفت: در شرایط کنونی که با تحریم و شیوع کرونا مواجه هستیم، صنایع فولادی اگر صادرات نداشته باشند با بحران مواجه می شوند.

خوشبختانه صادرات در حال انجام است و البته دغدغه اصلی درخصوص صادرات، دستورالعمل های داخلی است، نه فشار تحریم ها. از طرفی بودجه عمرانی کشور هر سال نصف می شود که آن هم جذب نمی شود و عملا مصرف محصولات ساختمانی را کاهش می دهد.وی افزود: وقتی ذخیره مناسبی از مواد اولیه نداریم، در مواجهه با مشکلاتی همچون شیوع کرونا، سیل، زلزله و... با بحران مواجه می شویم که سال گذشته با همه آنها مواجه شدیم.
یزدی زاده ضمن انتقاد از قیمت گذاری دستوری در بورس کالا گفت: متاسفانه این سیاست که در گذشته باشکست مواجه شد، مجددا در حال اعمال است که نتیجه ای جز فشار بر تولید کننده و ایجاد رانت در بازار نخواهد داشت. عملا مصرف کننده نیز سودی از این کنترل قیمت نمی برد.وی افزود: در سال 1397 نیز سیاست قیمت گذاری دستوری اعمال شد، اما در پایان سال به بورس کالا بخشنامه ای صادر شد که بر آن اساس خریداران باید مابه التفاوت قیمت های کاهش یافته ناشی از قیمت گذاری دستوری را به فروشنده پرداخت می کردند که این در عمل هیچ گاه رخ نداد. آن بخشنامه نشانگر اشتباه بودن سیاست قیمت گذاری دستوری بود که امسال نیز همان رویه در حال تکرار است.

منبع:دنیای معدن


شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

رویش باورها در دل کویر

شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان

معدن - صنایع معدنی - ساختمان

شرکت معدنی آهن آجین (آجیمکو)

گروه آجین متشکل از شرکت معدنی آهن آجین، شرکت معدنی مهر آجین، ...

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

چادرملو، نماد توسعه پایدار - پیشگام در تکمیل زنجیره تولید